👉 Długie zażywanie środków przeciwbólowych
Głównymi składnikami środków przeciwbólowych jest paracetamol i ibuprofen. Jeśli stosujesz je przez dłuższy czas – mogą one obciążać wątrobę. Aby sprawdzić, czy z Twoją wątrobą jest wszystko w porządku – wykonaj badanie AspAT, AIAT.
👉 Nadwaga – mimo diety i ćwiczeń
Starasz się jeść niewiele, przestrzegasz diety, ćwiczysz a mimo tego Twoja waga ciągle wzrasta. Przyczyną może być choroba wieńcowa albo niedoczynność tarczycy. W takiej sytuacji zrób badanie krwi z oznaczeniem poziomu cholesterolu całkowitego, LDL, HDL, trójglicerydów oraz hormonów – TSH, T3, T4.
👉 Szybki spadek masy ciała
Jeśli natomiast nie oszczędzasz na jedzeniu, słodycze i fast foody są dla Ciebie na wyciągnięcie ręki, a mimo wszystko chudniesz – zrób morfologię i badanie hormonów TSH, T3 i T4 . Może to świadczyć o nadczynności tarczycy albo chorobie nowotworowej.
👉 Pragnienie
Jeśli ciągle chce Ci się pić, zrób badanie poziomu cukru we krwi i OB. Może się okazać, że masz cukrzycę. Ciągle pragnienie picia może też oznaczać nadczynność tarczycy, dlatego warto też abyś zrobiła badanie TSH.
👉 Alkohol
Zwłaszcza mocny alkohol i szczególnie w nadmiarze uszkadza wątrobę. W takiej sytuacji zrób badanie na oznaczenie we krwi poziomu enzymu gamma GTP.
Przed wynikami bądź na czczo, ale to nie wszystko...
Aby wyniki były jak najbliżej prawdy - warto wiedzieć co jeszcze wpływa na stężenie różnych substancji we krwi. Zanim wybierzesz się na badania, przeczytaj czym spowodowany jest np. wysoki poziom amoniaku, obniżony cukier we krwi, jakie znaczenie ma stosowanie zbyt często i długo polopiryny i aspiryny...
Wysoki poziom amoniaku – efekt znacznej dawki alkoholu, który wypiłyśmy wieczorem, ale może być też spowodowany stosowaniem leków przeciwbólowych. Po zażyciu polopiryny czy aspiryny wydłuża się czas krzepnięcia krwi. M. In. pod wpływem dużych dawek witaminy C, alkoholu, kofeiny, papierosów, leków psychotropowych też obniża się cukier we krwi. Preparaty, które zawierają jod, ale również aspiryna i polopiryna mają wpływ na podwyższenie stężenia hormonów tarczycy. Jeśli na kolację zjemy tłusty posiłek – poziom lipidów i cholesterolu podniesie się, a jeśli wypijemy alkohol i weźmiemy antybiotyki – ich poziom się obniży. Również po alkoholu, ale także po nadużyciu kawy i doustnych środkach antykoncepcyjnych zmaleje stężenie magnezu. Wzrośnie ono po dużych dawkach wapnia i witaminy D3.
👉 Aby nie zakłócić wyników...
Na obraz naszej krwi ma wpływ to, co jemy. Może to również przyczynić się do zakłócenia wyników – zwłaszcza posiłki, które zjemy na dzień przed planowanym pobraniem krwi – najlepiej powstrzymać się od potraw tłustych i słodkich, nie pić alkoholu! Warto wiedzieć, że od ostatniego posiłki powinno minąć co najmniej osiem godzin. Zanim udamy się do punktu pobrań – możemy wypić szklankę przegotowanej wody.
I na koniec: Nie próbuj sama oceniać wyników. Tylko lekarz może je zinterpretować we właściwy sposób.
___
Źródło: veronique
Fot.: pixabay.com/pl
Źródło: veronique
Fot.: pixabay.com/pl
Po problemach zdrowotnych regularnie robię badania krwi!
OdpowiedzUsuńTrzeba o siebie dbać ❣
UsuńBardzo cenne informacje :)
OdpowiedzUsuńDziękuję 😉
UsuńWpis bardzo przydatny :) A sam blog-rewelacja! Dawno nie spotkałam się z takim :)
OdpowiedzUsuńBardzo dziękuję za miłe słowa 🥰🥰🥰
UsuńBlog super, wpis bardzo pomocny :)
OdpowiedzUsuńBardzo dziękuję! 🥰🥰🥰
UsuńBadam się badam i to regularnie :-)
OdpowiedzUsuńŚwietnie, tak trzeba 😉
UsuńBardzo przydatny wpis. Niedawno sama miałam badanie krwi. Co ciekawe - podwjrzewałam co innego a wyszło co innego. Badajcie się regularnie! Bo nigdy nie wiecie co w was siedzi.
OdpowiedzUsuńDokładnie 😉 Dziękuję za inspirację 🤩🤩🤩
UsuńBardzo wartościowy artykuł! Zapiszę go sobie. Dziękuję!
OdpowiedzUsuńBardzo dziękuję, bardzo mi miło 🥰🥰🥰
UsuńZawsze warto sprawdzić swoje wyniki z normami, to już nam jest w stanie dużo powiedzieć. ;)
OdpowiedzUsuńTak jest 😉
UsuńBadanie krwi staram się robić po chorobach infekcyjnych np. zapalenie oskrzeli, zapalenie zatok.
OdpowiedzUsuńTrzeba o siebie dbać 🥰
Usuń