Temat zdaje się tak oczywisty, że wszystko jest jasne. Czy aby na pewno? Na temat budowania relacji, ale nie tylko - mówi Ewa Guzowska - psycholog, psychoterapeuta, coach
Pani Ewo, jakie są podstawowe zasady budowania dobrych relacji z ludźmi?
W moim odczuciu to przede wszystkim prawdziwość nas samych, z tym wszystkim, jacy jesteśmy, bez masek, hipokryzji... Szacunek do siebie i do innych. Uczciwość i otwartość, a także zaufanie do siebie i drugiego człowieka.
Jakie relacje zaliczamy do dobrych i dojrzałych?
To relacje, które mają dla nas kluczowe znaczenie, które zmieniają nasze życie. Uważam, że kiedy doświadczamy ich calym sobą, one zmieniają nas. I to jest esencja dobrych relacji.
Co najczęściej utrudnia komunikację?
Brak istotnych spraw, o których trudno mówić. Bardzo rzadko rozmawiamy o emocjach, tak jakby ich nie było, a przecież to one nadają smak naszemu życiu. Nikt nie uczy nas o nich rozmawiać. Bez nich trudno cokolwiek budować.
Niezwykle ważna jest treść jaką przekazujemy za pomocą mowy ciała, jednak możemy nad nią też zapanować – w pewnym stopniu. Mimo wszystko po jakimś czasie da się zauważyć niespojność...
Tak, nasza komunikacja wiele mówi o nas samych, a to co jest najważniejsze to spójność. Kiedy jesteśmy spójni sami ze sobą, znacznie łatwiej się komunikować, często jednak nie jest to takie oczywiste i naturalne, jakby się wydawało. Bywa, że nosimy wiele masek, a potem nie wiemy, która jest prawdziwa…
Jak radzić sobie z przeszkodami, które komunikację utrudniają?
Wszystko zależy na jakim poziomie, mówimy o przeszkodach, bo one są szalenie ważne – jeśli będziemy mieć na myśli poziom przekonań. Różny poziom przekonań – z pewnością przyda się nam tolerancja dla innego punktu widzenia. A jeśli ta różnica będzie na wyższym poziomie np. misji, czasami komunikacja może być niemożliwa, bądź bardzo trudna…
W jaki sposób zaprzeczać aby nie było to nieprzyjemne?
Przede wszystkim należy bronić swojego zdania, jednak zawsze z szacunkiem do zdania rozmówcy.
Podstawą budowania każdej relacji jest znajomość siebie i szacunek do drugiego człowieka, ale nie zawsze potrafimy wszystkich traktować tak samo...
Tak, to prawda - szacunek jest wartością nadrzędną. Nie traktujemy wszystkich tak samo - to prostu niemożliwe. Tak jak niemożliwe jest stworzenie przyjaźni z „każdym” – to się nie uda, mam tu na myśli prawdziwą przyjaźń, związek. Jesteśmy tak bardzo zróżnicowani, a przy tym wszystkim, chcemy zwykle podobnych rzeczy: szczęścia, miłości, odnalezienie sensu życia… Tego wszystkiego Wszystkim życzę…
___
Źródło: magazynlrzestrzen.pl
Fot.: pixabay.com/pl
bardzo dobrze czytało się mi ten wywiad. Dobre spostrzeżenia
OdpowiedzUsuńDziękuję 😊
OdpowiedzUsuń