poniedziałek, 16 kwietnia 2018

[WYWIAD] Wypalenie zawodowe. Co mam zrobić?

Kilka lat temu miałam wywiad z szefem pilotów. Kapitan powiedział wtedy m.in również i to, że każdemu życzy aby pracę połączyć z pasją. Wtedy jest pięknie! 😊 Niestety często bywa i tak, że na samą myśl o pracy czujemy się źle... Może cierpimy na wypalenie zawodowe? Oddaje głos Ewie Guzowksiej - psycholog, psychoterapeuta, coach




Pani Ewo, dobra praca i zadowolenie przyczynia się do naszego szczęścia? Nie chodzi tylko o wypełnianie obowiązków, ale o coś więcej... 

Z pewnością dobra praca, którą wykonujemy z pasją i zadowolenie z niej powoduje, że wykonujemy ją z przyjemnością. A może chodzi też o coś innego? A może - jeśli jesteśmy szczęśliwi, wykonujemy  naszą pracę inaczej – może ona po prostu – WYKONUJE SIĘ SAMA:) Każdy z nas ma przecież coś do zrobienia w tym życiu dla innych - przynajmniej ja tak do tego podchodzę. Nikt przypadkowo nie trafia na tę planetę zwaną „ziemia”. To po co przychodzimy może zwie się naszą misją…

A kiedy możemy mówić o wypaleniu zawodowym?

Możemy mówić  o różnych poziomach wypalenia zawodowego tj. Stadium wyczerpania emocjonalnego, stadium depersonalizacji i cynizmu, stadium braku poczucia osiągnięć osobistych i kompetencji w związku z wykonywaniem pracy i głównie na tym będę chciała się skupić – czyli negatywnej ocenie kompetencji i negatywnej ocenie własnej pracy.

Jakie są najczęstsze przyczyny stresu? 

Najczęstszą przyczyną wypalenia zawodowego – jest wg mnie niedopasowanie do charakteru wykonywanej pracy. Możemy spojrzeć na wielość czynników i zmiennych jakie tu występują. Wystarczy spojrzeć na to w taki sposób, że sam pojedynczy człowiek jest tak bardzo złożoną istotą, która zmienia się w trakcie swojego życia,  różnice indywidualne, cechy osobowości, temperamentu, jego upodobania, wartości i wiele innych zmiennych… a jeśli do tego dochodzi dynamika grupy – to już mamy mnóstwo różnorodnych kombinacji, o których możemy tylko mówić – znowu w bardzo ograniczonym zakresie. Kolejną sprawą jest to czy osoba wykonująca daną pracę lubi ją i „czuje” ją,  czy po prostu – mozolnie swoją wiedzę próbuje przekuć w praktykę? Istotną sprawą są wartości i przekonania, jakie osoba wyznaje. Wystarczy spojrzeć tylko w ten sposób a daje nam to już bardzo nieskończone spektrum wielu zmiennych.

A brak motywacji i niedowartościowanie przez pracodawcę? Jest to ważne na pewno nie tylko ze względu na efekt pracy?

Praca jest wartością, choć teraz często wygląda to inaczej, a szkoda… Kiedy mamy coś załatwić to po drodze możemy spotkać się z różnymi reakcjami ludzi. Jak to się mówi - wszystko zależy na kogo się "trafi". Moim zdaniem jedno to merytoryczne przygotowanie do pracy, a kolejny kluczowy temat to empatia, mimo wszystko. Z tym bywa różnie, niestety to bardzo smutne. W związku z tym ludziom sensytwnym żyje się trudno.

Wobec tego jak powinniśmy postąpić w sytuacji, kiedy obowiązki w pracy zaczynają nas męczyć? 

Przede wszystkim powinniśmy zadbać o siebie tak jak to tylko możliwe. Nawet, jeśli nie ma możliwości urlopu, to weekend spędzać na świeżym powietrzu w ruchu, najlepiej za miastem, wśród zieleni, robiąc to, co lubimy najbardziej. Każda zmiana środowiska powoduje zmianę w nas, a tym samym wpływa na nasz nastrój. Warto do codzienności „zaprosić” jakieś techniki oddechowe, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem. A przede wszystkim przekserować uwagę na rozwiązania, a nie skupiać się na problemie. Warto też poświęcić trochę czasu na ruch. Warto poddać się refleksji – jak i co mogę to zmienić?

Wypalenie zawodowe jest czymś, co może spotkać każdego, czy da się przed nim „uciec”? 

Lepiej zapobiegać niż leczyć, jeśli tylko to możliwe. Dbając o siebie możemy być bliżej tego, co nas spotyka i biorąc to pod uwagę - odpowiednio szybko reagować.

Możemy z nim walczyć? Jakimi sposobami?

Sposobów jest wiele na radzenie sobie z tym zjawiskiem. Najistotniejsze jest jednak tak jak we wszystkim - rozpoznanie przyczyny - czy leży ona w charakterze pracy, środowisku czy w czymś innym?

Kiedy wskazana jest wizyta u specjalisty? Ile trwa leczenie?  

Leczenie zależy od tego, co jest powodem wypalenia. Nie jest możliwe sprecyzowanie ile czasu trwa, bowiem - jak wcześniej wspominałam - zależy od tego, jaka jest przyczyna. Inaczej będzie przebiegało leczenie w przypadku zmęczenia psychiczno-fizycznego, inaczej w niedopasowaniu, a jeszcze inne będzie w przypadku – interakcji personalnych. Życzę Wszystkim pracy z pasją …  by to zjawisko było ciągle obce… 


Ewa Guzowska - psycholog, psychoterapeuta, coach. Specjalizuje się w: coachingu systemowym, kierowaym głównie do biznesu; life coachingu; komunikacji interpersonalnej, technikach antystresowych autoprezentacji; terapii indywidualnej i terapii par (diady) oraz toksycznych związków;  zaburzeniach depresyjnych, lękowych, snu; terapii zaburzeń psychosomatycznych; wypaleniu zawodowym, zaburzeniach odzywiania; terapii z uzależnionymi, m.in od alkoholu, hazardu  komputera  seksu.

___
Źródło: mojafigura.com 
Fot.: pixabay.com/pl; materiały prasowe   

4 komentarze:

  1. Doskonale podjęty temat. Niestety wielu ludzi nie lubi swojej pracy i tego raczej nie zmienimy, dlatego też ludzie, którzy łączą swoją pasję z pracą mają ogromne szczęście. :)

    OdpowiedzUsuń
  2. To prawda. Ci, którzy łączą pracę z pasją - nie wiedzą co to praca 😉 Niestety nie jest to wcale takie latwe, ale na szczęście jest możliwe 😊

    OdpowiedzUsuń
  3. super artykuł/wpis. szkoda że wypalenie dosięga tak wielu osób i to w coraz młodszym wieku - wiem bo widzę co dzieje się u mnie w pracy. Antydepresanty są na porządku dziennym u wielu osób

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Niedoskonala-ja.pl , Blogger