Dieta paleo
W diecie tej sposób żywienia oparty jest przede wszystkim na naturalnych produktach i nieprzetworzonej żywności. Dieta paleo zwana jest dietą człowieka epoki kamiennej. Nie jest jednak odpowiednia dla wegetarian i wegan. W jadłospisie zawiera dużo ryb i mięsa, ale nie zawiera podstawowych produktów takich jak np.: pieczywo czy przetwory mleczne. Można jeść jajka, orzechy, nasiona, owoce morza, mięso drobiowe. Ograniczyć powinno się np.: orzeszki ziemne, sól, produkty mleczne, ziemniaki i inne warzywa, które zawierają dużo skrobi. Ogromną zaletą diety jest wyeliminowanie żywności wysoko przetworzonej i ograniczenie tzw. pustych kalorii.
Dieta pudełkowa
Jedna nie tylko z najpopularniejszych, ale i najdroższych diet. Ogromną zaletą diety pudełkowej jest to, że jest wygodna, przez co zyskujemy więcej czasu, którego nie musimy poświęcać na zakupy i przygotowywanie posiłków. Stosowanie diety pudełkowej pomaga zredukować masę ciała i oczyścić organizm. Jedną z wad diety jest jej duży koszt i rozbieżności w jakości i smaku konkretnych produktów.
Dieta bezglutenowa
Przede wszystkim jest to dieta, która jest bardzo trudna w stosowaniu. Wymaga wyeliminowania produktów, które zawierają gluten – zarówno w produktach naturalnych jak i przetworzonych. Wskazań do stosowania diety jest kilka, należą do nich m.in.: schorzenia autoimmunologiczne, choroba Duhringa, alergia na gluten oraz choroby neuropsychiczne.
Do żywności naturalnie bezglutenowej zaliczamy m.in.: ryż, kukurydzę, ziemniaki, ryby, jajka. Jednak trzeba pamiętać, że np. płatki śniadaniowe kukurydziane mogą zawierać słód jęczmienny. Warto zwracać też uwagę na konserwy rybne i mięsne oraz sery pleśniowe. Dietę bezglutenową najlepiej rozpocząć dopiero po konsultacji z lekarzem.
Zanim zdecydujemy się na konkretną dietę to musimy wiedzieć, że powinna ona być dostosowana do indywidualnych potrzeb. Najlepiej jednak nie ryzykować, nie eksperymentować z dietami i udać się do dietetyka, który dobierze właściwą dla nas dietę.
___
Źródło: o-you.pl
Fot.: pixabay.com/pl
Źródło: o-you.pl
Fot.: pixabay.com/pl
Jakiś czas temu prowadziłam do jadłospisu kasze - jako dodatek zamiast ziemniaków, a czasem główny składnik wege krokietów i kotletów. Smak cudowny, a efekty? Nieziemskie.
OdpowiedzUsuńChyba muszę spróbować 😊
OdpowiedzUsuńWszystko spożywane w umiarze jest zdrowe.
OdpowiedzUsuńCzasem trudno tylko ten umiar zachować 😊
Usuń